Makak červenolící
Tato středně velká opička z Japonska stojí malé jmění a ještě víc vás bude stát její strava. Vyžaduje totiž plody, které se přirozeně nacházejí v zemi jejího původu a do jiných končin se musejí dovážet třeba asijské sladké brambory nebo bambus. Opička je velmi odolná vůči mrazu a prohrabe se až metrovými závějemi, ale naše letní teplotní výkyvy jsou pro ni takřka smrtelné.
Makakové jsou velmi inteligentní a vynalézaví, ale vždy žijí ve skupinách. Samostatný makak jako mazlíček vyžaduje velkou míru pozornosti, podobně jako lidské novorozeně. A to takové, za které dáte v přepočtu přes 80 tisíc korun.
Krajta královská
Už podle názvu je jasné, že Krajta královská je cosi jako šlechtična mezi hady. Je chována především pro svou menší velikost a nádherné zbarvení, které se liší jak podle druhu, tak i u samotných jedinců. Je velice zajímavé, že i přes svůj vzhled škrtiče je to velmi klidný, nenáročný had, který má rád svůj klid a málokdy zaútočí. Když se cítí v nebezpečí, místo útoku volí stočení se do klubíčka, podle čehož dostala anglické jméno ball python.
Při chovu jsou náročné spíš na teplotu a vlhkost, než na potravu. Není neobvyklé, že krajta drží klidně až půlroční půst. Nejcennější jsou hadi albíni s nažloutlými barvami, jejichž cena se drží v přepočtu na 170 tisících.
Ara hyacintový
Nádherný Ara hyacintový je se svým jedním metrem délky největším papouškem na světě. A také jedním z nejohroženějších. Jejich populace ve volné přírodě se naštěstí díky dohodám na jejich ochranu zvyšuje. Ara, kterého i Charles Darwin popsal jako "splendid bird" (skvostný pták), je mimořádně učenlivý pták, který pro svou velikost nevystačí s jednou místností, ale vyžaduje vlastní voliéru a pořádnou dávku čerstvého ovoce a oříšků.
Ačkoliv je jejich povaha klidnější, než u jiných papoušků, v zajetí mnohdy propadají fóbiím a neurózám, takže stačí okamžik a prchnou pryč. Mimo svou domovinu, kterou je střed Jižní Ameriky, nemají šanci na přežití. A vzhledem k tomu, že stojí v přepočtu kolem 250 tisíc korun, je ztráta takového papouška pořádná ztráta i pro peněženku.
Brouk roháč
Majestátně a nebezpečně působící roháči nejsou určitý druh brouka, ale celá čeleď čítající asi 1200 druhů. Všechny do jednoho, včetně u nás žijícího Roháče obecného, jsou ohrožené a chráněné a na chovatelském trhu mají až absurdní hodnotu.
Exotičtější druhy roháčů se dorůstají až délky dvanácti centimetrů a i přes tuto děsivou skutečnost to jsou bezbranní a docela i nešikovní živočichové. I přes vnější chitinový exoskelet jsou velmi křehcí a živí se nektarem a mízou stromů. Jejich životní cyklus je velmi komplikovaný, od larvy k zakuklení dojde za pět let, v dospělé formě brouka pak přežijí jen několik měsíců. Za nejdražšího roháče dal sběratel skoro 90 tisíc dolarů (přes dva miliony korun).
Bílý lev
Jak bychom k tomu přišli, kdybychom nezmínili nejexotičtější zvíře ze všech. Když vám někdo poví, že vlastní bílého lva, neuvěříte mu. Takový mazlíček totiž automaticky znamená elitářství nejvyššího stupně. Bílý lev přitom není vlastní druh, jde o lva jihoafrického se ztrátou kožního pigmentu.
Bílá barva kožichu je tedy jen mutace. Ovšem tak vzácná, že ve volné přírodě bylo napočítáno třináct jedinců, ve světových zoo pak kolem stovky bílých lvů. Je velmi obtížné si lva pořídit legálně, existuje spousta podvodných prodejců, zvlášť z východu Asie. Každý obchod je pod dohledem státních orgánů a ochránců, a cena jde málokdy pod 100 tisíc dolarů (2,3 milionu korun). Jde rozhodně o nejdražšího plyšáka na světě.
Vstoupit do diskuze (0)