Při vybírání nového chameleona je dobré dodržet několik zásad. Prodejce by měl být důvěryhodný – drtivá většina chameleonů u nás pochází z domácích odchovů, a tak není potřeba nechtěně podpořit černý trh s chráněnými zvířaty. Je navíc dobré při pořízení preferovat seriózního chovatele před neznámými či zverimexy. Vždycky je lepší, když víme něco o minulosti zvířete a když můžeme věřit informacím o jeho zdravotním stavu.
Zdravý chameleon by měl mít rovné kosti končetin a mít dobrý úchop na větvičkách. Oči jsou živé a bystré, apatický pohled bývá známkou nemoci. Barvy zdravého zvířete jsou svěží a čisté, kolem úst by neměly být stopy vyrážky, tělo by mělo být bez odřenin či zranění.
Chameleonů existuje na 150 druhů se 190 poddruhy. Některé z nich jsou extrémně vzácné, jiné poměrně běžné. Pokud se zaměříme na konkrétní druhy, tak mezi nejběžnější a nejdostupnější (připravme se ale na to, že ani ty nepatří k právě levným mazlíčkům) patří:
Chameleon jemenský
Doporučuje se jako vhodný pro začátečníky, neboť patří k nejpřizpůsobivějším druhům. Zopakujme ale, že chameleoni obecně se nedoporučují lidem bez zkušeností s plazy – i tento „nejodolnější“ chameleon špatně snáší stres a nevyhovující bydlení. Samci tohoto druhu mohou dorůst až 65 cm, samičky jsou výrazně menší, ale méně pestře zbarvené. Typickým rysem je vysoká „přilba“ a výrazný hrdelní hřeben. Základní barva je zelená, která se mění podle emocí ze světle zelené do tmavě olivové. Zelená je pak přerušovaná pruhy a skvrnami žluté, hnědé a modré.
Chameleon třírohý
Známý také jako chameleon Jacksonův. Je ale velmi oblíbený je pro svou trojici velkých rohů. Jde o skutečné rohy, které se objevují jen u samců a které dávají ještěrovi i na chameleoní poměry neobvyklý vzhled. Jednotlivé poddruhy se liší velikostí, a navíc existují značné rozdíly mezi pohlavím, chameleon třírohý tak může mít od 16 do 35 cm. Mladší jedinci nebývají příliš výrazně zbarvení, s dospělostí ale i oni mohou získat pestré barvy s dominancí jasně zelené. Na jednu stranu ještě výrazněji, než je u chameleonů běžné, nemají rádi chytáni do rukou a nenaučí se ani chodit na natažený prst. Zároveň ale mají na poměry svého druhu dosti dlouhý život, až 10 let.
Chameleon pardálí
Nazývá se také chameleon levhartí. Patří mezi největší druhy chameleonů, může dorůstat více než 50 centimetrů. To z něj činí velmi atraktivního mazlíčka pro chovatele, kteří jsou schopní mu poskytnout dostatečný prostor. Obliba je navíc umocněna tím, že se jedná o jednoho z nejbarevnějších zástupců rodu – škála zahrnuje snad všechny barvy spektra. Navíc je na chov poměrně nenáročný a dobře se v zajetí množí, ve své kategorii tak jde o velmi žádaného mazlíčka. K možným negativům chovu je potřeba zmínit poměrně krátký věk dožití a značnou nesnášenlivost. Je to samotář, agresivní vůči jiným chameleonům a velmi odmítavý při jakékoliv snaze o uchopení do ruky.
Vstoupit do diskuze (0)