Britská vláda přidala minulý týden plemeno na seznam zakázaných psů a bude jejich chov důsledně monitorovat. Od ledna bude v Anglii a Walesu nezákonné je nejen chovat, ale i prodávat, nabízet, vyměňovat, darovat, ale i převychovávat nebo umisťovat do útulků. Psy mladší jednoho roku musí majitelé nechat vykastrovat ještě letos, starší psi mají čas do konce června.
Ideálním řešením by podle poslanců mělo být utracení - dokonce schválili v přepočtu 5600 korun pro chovatele jako bolestné. Pokud nabídky nevyužijí, což se dá u naprosté většiny pejskařů očekávat, budou muset psy do konce ledna přihlásit a zažádat o výjimku.
Současně budou muset splnit přísná kritéria - kromě kastrace a čipování to je hlavně přísný zákaz volného pobíhání tohoto plemena. Při pobytu venku budou muset být vždy na vodítku a s náhubkem. Ten, koho policie zadrží se psem bez osvědčení a náhubku, může dostat pokutu bez stanovené horní výše a pes mu bude odebrán. Co ho v takovém případě čeká, je bohužel asi jasné.
K razantnímu kroku poslance vedla série vážných útoků na lidi - z deseti smrtelných napadení psy za poslední rok jich american bully XL měli na svědomí šest.
Plemeno american bully XL je příbuzné s pitbulteriérem, anglickým a americkým buldokem. Psi největší XL varianty měří v kohoutku obvykle až 50 centimetrů a mohou vážit až 60 kilo. Mají mohutnou a svalnatou stavbu těla. V Británii není plemeno kynologickou organizací Royal Kennel Club uznané.
Na seznamu psů zakázaných v Británii jsou už nyní pitbulteriér, tosa-inu, argentinská doga a brazilská fila.
Vstoupit do diskuze (0)